Kubeczek menstruacyjny, jak go włożyć i używać na trzy sposoby

Przygotowanie kubeczka menstruacyjnego Me Luna do pierwszego użycia

Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem wysterylizować kubeczek menstruacyjny Me Luna przez 5 minut we wrzątku, tak aby kubek nie dotykał dna. Możesz to wygodnie zrobić w specjalnym Kubeczku do dezynfekcji.

Sterylizacja jest wymagana:

  • przed pierwszym użyciem
  • na początku okresu
  • po jego zakończeniu

Podczas miesiączki oczyścisz kubeczek papierem toaletowym lub pod wodą i to wystarczy. Po opróżnieniu i oczyszczeniu kubeczka menstruacyjnego zaaplikuj go ponownie.

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego

Przed rozpoczęciem, umyj ręce. Poniżej najpopularniejsze metody składania kubka menstruacyjnego. Wypróbuj wszystkie sposoby i wybierz sposób najbardziej wygodny dla Ciebie.

Technika na literę C

Wkładanie kubeczka mensturacyjnego technika na literę C

Technika na literę S

Wkładanie kubeczka mensturacyjnego technika na literę S

Technika na rozwinięcie

Wkładanie kubeczka mensturacyjnego technika na rowinięcie

Ogólna zasada przy każdym sposobie aplikacji: trzymaj złożony kubek i  zaaplikuj go do pochwy, tak, aby najgrubszy, złożony, pierścień wszedł jako pierwszy. Można to zrobić siedząc na toalecie, stając z podniesioną nogą lub kucając nad wanną – w zależności tylko od tego, jak jest Tobie najwygodniej. Jeśli masz problemy z aplikacją kubka menstruacyjnego MeLuna, możesz użyć wody lub kremów ułatwiających poślizg.

Szybko znajdziesz idealne położenie kubeczka po prostu używając go. Niektóre kobiety lubią umieścić go tuż pod szyjce macicy, inne wolą bliżej wejścia do pochwy. Jeśli ułożysz kubek zbyt blisko wejścia do pochwy, będzie to prawdopodobnie niewygodne, np. podczas siadania. Jeśli wybrałeś model z łodyżką, możesz go skrócić do preferowanej długości lub usunąć całkowicie. Uważaj wtedy, aby nie uszkodzić kielicha podczas obcinania łodyżki.

Aby Twój kubeczek zapewnił Ci maksimum bezpieczeństwa, po włożeniu go sprawdź, czy dobrze się ułożył delikatnie go obracając lub prowadząc palec po obwodzie kubka.

Wystarczy, że opróżnisz Twój kubeczek menstruacyjny 2 do 4 razy dziennie. Ilość zależy oczywiście od intensywności miesiączki i na początku będzie to częściej. Jeśli stawiasz pierwsze kroki z kubkiem menstruacyjnym sprawdź jego poziom napełnienia co najmniej równie często jak tamponów czy podpasek, których aktualnie używasz. W ten sposób uzyskasz najlepsze wyczucie jak często pojemniczek menstruacyjny musi zostać opróżniony. Kubeczka MeLuna możesz używać w ciągu dnia jak i nocą. Jednakże pamiętaj, że należy go opróżnić najpóźniej po 8 do 12 godzin.

Ruchy miednicy lub ruchy mięśni pochwy mogą spowodować, że kubeczek MeLuna nieco zmieni swoje miejsce, ale nie wpływa to na funkcjonalność, ani komfort.

Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien wyglądać tak:

Kubeczek menstruacyjny w pochwie prawidłowa aplikacja

Wyjmowanie kubka menstruacyjnego

Pamiętaj, koniecznie przed każdym wyjęciem kubeczka MeLuna umyj dokładnie ręce.

Kubeczek menstruacyjny tak dobrze trzyma się w Twoim ciele ponieważ się zasysa wytwarzając podciśnienie powietrza. Aby go wyjąć zrelaksuj się i zmniejsz zassanie poprzez delikatny ucisk na brzeg kubeczka. Możesz go również lekko obrócić. Końcówka kubeczka menstruacyjnego służy do łatwiejszego wysuwania go z pochwy. Jeśli pociągniesz za końcówkę kubeczka menstruacyjnego bez zmniejszenia podciśnienia, może się ona po prostu urwać.

Kiedy pierwszy raz używasz kubeczka MeLuna zarezerwuj sobie chwile czasu aby oswoić się ze specyfiką używania kubeczka menstruacyjnego. Niektórych czynności możesz potrzebować kilka razy przećwiczyć.

Po wyjęciu, należy oczyścić kubek jak opisano powyżej. Następnie możesz aplikować go ponownie.
Po zakończeniu menstruacji, umyj kubeczek dokładnie i zdezynfekuj go, np. przez gotowanie w gorącej wodzie. Kubeczek MeLuna powinien być przechowywany w przewiewnym miejscu, np. w etui dostarczonego wraz z nim. Nie trzymaj kubeczka w hermetycznie zamkniętym opakowaniu.

Nie zaleca się używania kubeczka menstruacyjnego w czasie połogu ponieważ istnieje wtedy ryzyko infekcji.

Kubeczeki menstruacyjne sklep

Więcej informacji znajdzie na stronie Kubeczek Menstruacyjny, pytania i  odpowiedzi. Wszystko o kubkach

css.php