Kubeczek menstruacyjny, pytania i odpowiedzi. Wszystko o kubkach

Na tej stronie pozbieraliśmy najczęściej występujące pytania dotyczące kubeczka menstruacyjnego.

Jeśli masz jakieś pytanie, którego jeszcze tu nie ma, napisz do nas poprzez formularz kontaktu.

 

Jestem dziewicą, czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego MeLuna?

Oczywiście, że możesz. Pamiętaj jednak, że aplikacja kubeczka może spowodować rozerwanie błony dziewiczej.

 

Używam wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (spiralki domacicznej, ang. Intra Uterine Device, IUD). Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego MeLuna?

W zasadzie tak. Jeśli końcówka wkładki nie została skrócona, to uważaj, aby aplikacja kubeczka nie spowodowała, że wkładka zostanie zaciśnięta między kubeczkiem, a ścianką pochwy. Najlepiej aby znalazła się w kubeczku. Jeśli chcesz korzystać z IUD i kubeczka MeLuna najlepiej skróć końcówkę wkładki.

 

Mam alergię na lateks. Czy mogę używać MeLuna?

Tak, możesz. Kubeczki MeLuna nie są wykonane z lateksu, ale z tworzywa TPE. Materiał ten jest stosowany również do produkcji smoczków dla dzieci.

 

Czy można mieć reakcję alergiczną przed MeLuna?

Do produkcji kubeczków MeLuna używa się tworzywa  TPE, które nie zawiera żadnych białek, PVC, lateksu lub silikonu. Tak więc, nie jest możliwa reakcja alergiczna.

 

Czy mogę używać kubeczka MeLuna podczas uprawiania sportu?

Jak najbardziej tak. Używając kubeczka menstruacyjnego MeLuna poczujesz się szczególnie komfortowo, ponieważ jest wykonany z elastycznego materiału, który doskonale mieści się w pochwie i spokojnie o nim zapomnisz.

 

Jakie są rozmiary i kształty kubeczków MeLuna?

Kubeczki MeLuna są dostępne w czterech rozmiarach S, M, L i XL.

MeLuna jest też dostępna w wersji skróconej dla tych kobiet, które mają obniżoną szyjkę macicy i mają mniej miejsca na standardowy rozmiar MeLuny. Te skrócone MeLuny mają w nazwie słowo SHORT (ang.: krótkie) i są dostępne również w rozmiarach S, M, L, XL.
Wymiary i informacje objętość dotyczące różnych rozmiarach można znaleźć na tej stronie.

 

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

To jedno z trudniejszych pytań. To zależy. Na wybór kubeczka wpływ ma objętość krwawienia, rozmiar pochwy,  czy już rodziłaś i w jakim jesteś wieku. Wszystkie te czynniki są indywidualne dla każdej kobiety i tak nie istnieją żadne ścisłe wytyczne. Jako ogólną zasadę można przyjąć, że młode kobiety oraz takie, które nigdy nie rodziły siłami natury (w tym urodzenia cesarskie) wolą rozmiar S lub M w zależności od wielkości krwawienia. Kobiety, które już rodziły, wybierają L lub XL. Na stronie Kubeczek-Menstruacyjny.pl znajdziesz prosty system doradczy, który pozwoli Ci łatwiej znaleźć ten właściwy rozmiar.

 

Kubeczek menstruacyjny – jak korzystać?

Przed pierwszym użyciem powinnaś wysterylizować Twój kubeczek menstruacyjny MeLuna przez 5 minut we wrzątku. Możesz to wygodnie zrobić w specjalnym [link]kubeczku do dezynfekcji[link]. Sterylizacja jest wymagana przed pierwszym użyciem, na początku okresu i po jego zakończeniu. Podczas miesiączki oczyścisz kubeczek papierem toaletowym lub pod bieżącą wodą i to w zupełności wystarczy. Po opróżnieniu i oczyszczeniu kubeczka menstruacyjnego możesz ponownie go zaaplikować. Pamiętaj tylko, aby obsługiwać kubeczek z czystymi rękami.

Poniżej zobaczysz kilka najbardziej popularnych metod składania kubeczka menstruacyjnego. Sprawdź wszystkie i wybierz najbardziej wygodny dla Ciebie sposób.

 

Technika na literę C

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego - Technika na literę C

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego – Technika na literę C

Technika na literę S

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego - Technika na literę S

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego – Technika na literę s

Technika na rozwinięcie

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego - Technika na rozwinięcie

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego – Technika na rozwinięcie

 

Trzymaj złożony kubka i wsuń go do pochwy, tak, aby najgrubszy pierścień był pierwszy. Można to zrobić siedząc w toalecie, stając z podniesioną nogą lub kucając nad wanną – w zależności tylko od tego, jak jest Tobie najwygodniej. Jeśli masz problemy z aplikacją kubka menstruacyjnego MeLuna, możesz użyć wody lub kremów ułatwiających poślizg.
Szybko znajdziesz idealne położenie kubeczka po prostu używając go. Niektóre kobiety lubią umieścić go tuż pod szyjki macicy, inne wolą bliżej wejścia do pochwy. Jeśli ułożysz kubek zbyt blisko wejścia do pochwy, będzie to prawdopodobnie niewygodne, np. podczas siadania. Jeśli wybrałeś model z łodyżką, możesz go skrócić do preferowanej długości lub usunąć całkowicie. Uważaj wtedy, aby nie uszkodzić kielicha podczas obcinania łodyżki.

Aby Twój kubeczek zapewnił Ci maksimum bezpieczeństwa, po włożeniu go sprawdź, czy dobrze się ułożył delikatnie go obracając lub prowadząc palec po obwodzie kubka.

Wystarczy, że opróżnisz Twój kubeczek menstruacyjny 2 do 4 razy dziennie. Ilość zależy oczywiście od intensywności miesiączki i na początku będzie to częściej. Jeśli stawiasz pierwsze kroki z kubkiem menstruacyjnym sprawdź jego poziom napełnienia co najmniej równie często jak tamponów czy podpasek, których aktualnie używasz. W ten sposób uzyskasz najlepsze wyczucie jak często pojemniczek menstruacyjny musi zostać opróżniony. Kubeczka MeLuna możesz używać w ciągu dnia jak i nocą. Jednakże pamiętaj, że należy go opróżnić najpóźniej po 8 do 12 godzin.

Ruchy miednicy lub ruchy mięśni pochwy mogą spowodować, że kubeczek MeLuna nieco zmieni swoje miejsce, ale nie wpływa to na funkcjonalność, ani komfort.

Przed każdym wyjęciem kubeczka MeLuna umyj dokładnie ręce.

Kubeczek menstruacyjny tak dobrze trzyma się w Twoim ciele ponieważ się zasysa wytwarzając podciśnienie powietrza. Aby go wyjąć zrelaksuj się i zmniejsz zassanie poprzez delikatny ucisk na brzeg kubeczka. Możesz go również lekko obrócić. Końcówka kubeczka menstruacyjnego służy do łatwiejszego wysuwania go z pochwy. Jeśli pociągniesz za końcówkę kubeczka menstruacyjnego bez zmniejszenia podciśnienia, może się ona po prostu urwać.

Kiedy pierwszy raz używasz kubeczka MeLuna zarezerwuj sobie chwile czasu aby oswoić się ze specyfiką używania kubeczka menstruacyjnego. Niektórych czynności możesz potrzebować kilka razy przećwiczyć.

Po wyjęciu, należy oczyścić kubek jak opisano powyżej. Następnie możesz aplikować go ponownie.
Po zakończeniu menstruacji, umyj kubeczek dokładnie i zdezynfekuj go, np. przez gotowanie w gorącej wodzie. Kubeczek MeLuna powinien być przechowywany w przewiewnym miejscu, np. w etui dostarczonego wraz z nim. Nie trzymaj kubeczka w hermetycznie zamkniętym opakowaniu.

Nie zaleca się używania kubeczka menstruacyjnego w czasie połogu ponieważ istnieje wtedy ryzyko infekcji.

 

Kubeczek menstruacyjny MeLuna wydaje się bardzo skomplikowany w obsłudze, czy uda mi się tego nauczyć?

Oczywiście, że tak! Odrobina cierpliwości i ćwiczeń i po jednym lub dwóch cyklach menstruacyjnych opanujesz pojemniczka menstruacyjnego MeLuna. Pamiętaj, że tysiące kobiet na całym świecie podobnie jak Ty chciały się nauczyć obsługi kubeczka i udało im się to!

 

Końcówka kubka menstruacyjnego MeLuna wydaje mi się 'duża’. Co mogę z nią zrobić?

Końcówkę pojemniczka menstruacyjnego możesz odciąć, jeśli Cię podrażnia lub jeśli czujesz się z nią nieswojo. Dostępne są trzy końcówki kulka, łodyżka i pętelka. Łodyżka jest najbardziej uniwersalna, ponieważ możesz ją skrócić częściowo lub całkowicie. Pozostałe końcówki da się tylko odciąć w całości.

 

Mój kubeczek przecieka. Co mam zrobić?

Czy używasz odpowiedniego rozmiaru? Największa średnica kubeczka menstruacyjnego ma za zadanie uszczelnić pochwę, aby zapobiec przeciekaniu. Jeśli zaś kubeczek się nie może otworzyć w pochwie to znaczy, że jest dla Ciebie za duży, albo za miękki

 

Jak długo mogę nosić w sobie kubeczek MeLuna?

Kubek dopochwowy MeLuna możesz trzymać w sobie przez 8 – 12 godzin.

 

Jaki jest czas życia mojego kubeczka?

W zależności od tego jak przechowujesz i konserwujesz Twój kubeczek, może Ci służyć od 5 do nawet 10 lat, zanim się zużyje. Pamiętaj, aby chronić kubeczek MeLuna przed promieniowaniem słonecznym UV , ponieważ znacznie przyspiesza to starzenie się kubka MeLuna.

 

Jak czyścić pojemniczek menstruacyjny?

Kubeczek MeLuna możesz łatwo zdezynfekować poprzez gotowanie, sterylizację gorącą parą wodną w temperaturze 135°C (= 275°F). Kiedy będziesz czyścić kubeczek MeLuna poprzez gotowanie, wrzuć go do gotującej się wody, tak, aby nie dotykał dna i gotuj w ten sposób przez 1-2 minut. W zasadzie możesz użyć, każdy rodzaj garnka lub pojemnika do czyszczenia miseczki MeLuna we wrzącej wodzie.
Inną metodą dezynfekcji jest użycie wody utlenionej, czyli nadtlenku wodoru (H2O2). Jeśli chcesz korzystać z tej metody, dokładnie spłucz kubeczek MeLuna przed założeniem, aby uniknąć podrażnienia błony śluzowej pochwy przez pozostałości wody utlenionej.
Aby oczyścić kubek MeLuna podczas użytkowania w czasie okresu, wypłucz go pod bieżącą wodą lub przetrzyj papierem toaletowymi jest to w zupełności wystarczające. Jeśli chcesz dokładniej umyć pojemniczek, możesz skorzystać z płynów do higieny intymnej (pH 3,5).

Przykładowe sposoby sterylizacji kubeczka menstruacyjnego MeLuna:

 • Wrzątek – wystarczy 1 – 2 minuty w gotującej się wodzie, abyś osiągnęła wymagany poziomu sterylizacji.
 • Wrzątek z solą › patrz punkt 1.
 • Woda utleniona – kubek MeLuna może być czyszczony wodą utlenioną do 12% koncentracji.
 • Roztworu kwasu octowego, gorący lub zimny – możesz dezynfekować kubeczek menstruacyjny MeLuna w maksymalnie 3% stężeniu
 • Kuchenka mikrofalowa – MeLuna może być sterylizowana w mikrofali za pomocą łaźni wodnej. Patrz punkt 1. Kubeczek MeLuna jest wykonany z tworzywa TPE i jest obojętny dla mikrofal. Nie będzie ogrzewany przez kuchenkę mikrofalową. Sterylizacja wynikać będzie z kontaktu z wrzącą wodą. Po dezynfekcji odczekaj kilka minut, aby kubeczek ostygł i miał bezpieczna temperaturę.

 

Jak oczyścić kubeczek MeLuna kiedy jestem poza domem?

Masz kilka możliwości. Wiele kobiet używa papieru toaletowego lub chusteczek czyszczących i aplikuje kubeczek z powrotem. Jeśli masz do dyspozycji wodę, wystarczy przepłukać go niewielką ilością. Mała butelka z wodą w zupełności rozwiązuje problem. Kiedy jesteś w sytuacji podbramkowej i nie masz żadnej z powyższych możliwości, możesz delikatnie polać kubeczek moczem, który jest jałowy. To również wystarczy.
Po miesiączce oczyść dokładnie kubeczek, tak jak opisane jest to w punkcie [Link]Czyszczenie kubeczka menstruacyjnego MeLuna[Link]. Trzymaj kubek w specjalnym etui, który otrzymałaś razem z kubkiem, dzięki temu zabezpieczysz przed ewentualnymi uszkodzeniami w torebce oraz zabrudzeniem.

 

Czy mogę czyścić kubeczek MeLuna w kuchence mikrofalowej?

Oczywiście kubek może być zdezynfekowany w kuchence mikrofalowej. Aby to nastąpiło musi być w tzw łaźni wodnej, czyli swobodnie pływać na gotującej się wodzie, tak by nie dotykał dna. Możesz znaleźć specjalne kubeczki do dezynfekcji w kuchence mikrofalowej w naszym sklepie. Kubeczki te w zależności od typu posiadają klapkę z otworem aby para mogła uciec lub uchylane wieczko. Materiał z któego wykonane są kubeczki do dezynfekcji nadaje się bardzo dobrze do kuchenki mikrofalowej.

 

Co mogłoby zaszkodzić mojemu kubeczkowi MeLuna?

Jedyne co może wpłynąć negatywnie na kubeczek MeLuna to promieniowanie UV i bardzo wysoka temperatura. W normalnych warunkach przechowywania, nic się nie dzieje z kubeczkiem. Z tego samego powodu, kubeczki dopochwowe MeLuna nie powinny być przechowywane w miejscach nasłonecznionych lub powyżej 140°C.

 

Czy mogę używać MeLuna jako środek antykoncepcyjny?

Nie, za żadnym razie!

 

Czy mogę używać kubeczka dopochwowego MeLuna kiedy uprawiam seks?

Nie, w żadnym wypadku.

 

Nie otrzymałem potwierdzenie zamówienia.

Po złożeniu zamówienia automatycznie otrzymasz potwierdzenie zamówienia w ciągu kilku minut. W przypadku, gdy potwierdzenie zamówienia brakuje – powodem może być przypadkowy błąd pisowni w adresie e-mail lub trudności techniczne systemu sklepu – daj nam znać na [email protected] Sprawdź także sprawdzić filtr antyspamowy.

 

Jakie metody płatności są dostępne?

W obecnej chwili są to przelew na konto naszej firmy lub przelew on-line przez operatora Tpay.pl, a także wersja z płatnością przy odbiorze przesyłki – pobraniową.

 

Czy otrzymam paragon?

Tak. Każde zamówienie zawiera paragon. Jeśli potrzebujesz fakturę VAT napisz w uwagach do zamówienia NIP i nazwę firmy.

 

Kiedy moje zamówienie zostanie wysłane?

Zamówienia realizujemy przeważnie ciągu jednej doby. Więcej informacji nt. realizacji zamówień znajdziesz na stronie [LINK]Obsługa zamówień[LINK]

 

Jak jest produkowany kubeczek menstruacyjny MeLuna?

Kubeczki menstruacyjne MeLuna produkowane są w Niemczech, bez wyjątku. Każda część procesu jest kontrolowana i udokumentowana, począwszy od przybycia towarów (czyli dostarczania granulek TPE z firmy Kraiburg GmbH), aż do wysłania ich do Polski. Dokumenty te mogą oczywiście być kontrolowane. Jakość jest kontrolowana przez niemiecki TÜV (Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego) i DIN ISO 9001:2000. Tworzywa są przetwarzane bez emisji szkodliwych substancji.

 

Z czego zrobiony jest kubeczek menstruacyjny MeLuna?

Kubek MeLuna wykonany jest z elastomeru termoplastycznego TPE. Materiał ten jest produkowany przez Kraiburg GmbH w Waldkraiburg w Niemczech. TPE to ogólne określenie dla pewnego rodzaju tworzyw termoplastycznych (przetworzone w wysokiej temperaturze), elastomerów, które należą do grupy elastycznych tworzyw sztucznych. TPE został opracowany dla instrumentów medycznych i przeszedł wymagane testy podrażnienia ISO 10993-10. Materiał może być sterylizowany, a tym samym kwalifikuje się do stosowania w pediatrii, klinikach i szpitalach. Tworzywo TPE jest z Niemiec i jest zgodny z BfR, FDA, wymaganiami 2002/72/WE. Z powodu wysokich norm dla produktów dziecięcych w Niemczech, można mieć pewność, kupujesz produkt najwyższej jakości.

Zobacz certyfikaty jakości MeLuny:

Thermoplast informacje o produkcie M i gwarancja bezpieczeństwa
Wyniki TPE z badań bezpieczeństwa biologicznego
ISO certyfikat, sprawdzenie bezpieczeństwa biologicznego TPE
TPE wyniki badań fizykochemicznych
Wynik testu TPE Certyfikat

Dlaczego kubeczki menstruacyjne MeLuna nie są wykonane z silikonu, jak produkty konkurencji?

Ponieważ TPE jest bardziej praktyczne i łatwiej je przetwarzać niż silikon. Te właściwości pomagają zachować dla kubeczków MeLuna umiarkowane ceny i łatwość dodawania kolejnych wariantów produktu. Tworzywo TPE w dotyku jest gładkie, sucha i się nie skleja. Wiele produktów pierwotnie wykonanych z lateksu lub silikonu jest teraz robione z TPE. i trudno to odróżnić.
Materiał TPE MeLuna jest, między innymi również wykorzystywane do produkcji smoczków na butelki dla niemowląt. Dlatego, że produkty dla dzieci spełniają bardzo surowe normy, masz pewność, że kupujesz produkt najwyższej jakości.

 

Czy pigment wpływają na używanie kubeczków menstruacyjnych?

Tworzywa TPE jak i wszystkie pigmenty są zatwierdzone jako substancje nieszkodliwe.

 

Jak można łatwiej aplikować kubeczek menstruacyjny?

Możesz użyć kremów na bazie silikonu, wody lub oleju w celu uproszczenia aplikacji. Jako, że kubki MeLuna nie są wykonane z silikonu, nie będzie miało wpływu użycie substancji na bazie silikonu i tłuszczów czy olejów, tak jak przy innych kubeczkach menstruacyjnych wykonanych z silikonu lub lateksu.

 

Czy materiał miseczki menstruacyjnej MeLuna nie zawiera żadnych alkilofenoli?

Oczywiście materiał MeLuna, TPE, jest wolny od jakichkolwiek alkilofenoli.

 

Czym jest etui, które dostałam razem z kubkiem menstruacyjnym?

Woreczek z mikrofibry wykonany jest z granatowego materiału ze srebrnym nadrukiem MeLuna. Każdy kubeczek MeLuna jest dostarczany z takim etui niezależnie od typu jaki wybierzesz. Wymiary 14 x 8 cm pozwalają również bezpiecznego przechowywania okularów, biżuterii i innych cennych rzeczy. Etui myj oddzielnie, ponieważ może na początku farbować.

 

Czy przypadkiem woreczek w mikrofibry nie ładuje statycznie wyrobów z silikonu?

Kubeczek menstruacyjny MeLuna nie jest wykonany z silikonu. Materiał kubków MeLuna nazywa TPE (termoplastyczny elastomer) i nie ładuje się ładunkami statycznymi.

 

Jak korzystać z kubeczka do sterylizacji?

Umieść pojemniczek MeLuna w środku i dolej około 200ml (szklanka) wody. Kubeczek MeLuna powinien w nim pływać.
Następnie umieść kubeczek do sterylizacji w mikrofalówce.

Właściwa moc zależy od modelu kuchenki mikrofalowej. Sprawdź instrukcję obsługi urządzenia jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej mocy. Ostatecznym wynikiem sterylizacji jest zawrzenie wody i jej gotowanie się przez 2-3 minuty.

Możesz ale nie musisz zamknąć pokrywę filiżanki sterylizacji. Otwór w pokrywie nie może być zasłonięty, jeśli używasz tego typu kubka do sterylizacji, ponieważ w czasie wrzenia para nie będzie mogła swobodnie się wydostać i wydostanie się w sposób gwałtowny.

Kubek do sterylizacji będzie gorący po użyciu. Pamiętaj, aby wyjmowała kubek do sterylizacji chroniąc ręce przed wpływem temperatury. Kubeczek do sterylizacji może również schłodzić się w mikrofalówce.

Możliwa jest również szybka sterylizacja poprzez zalanie kubeczka MeLuna wrzątkiem na 5 minut i to powinno wystarczyć. Pamiętaj jednak wtedy, aby wypłukać kubeczek dokładnie pod ciepłą wodą przed zalaniem wrzątkiem.

 

Czy przy produkcji kubeczka Me Luna używany jest merkaptobenzotiazol lub podobna substancja?

Absolutnie nie!

Dlaczego? Ponieważ MTB (merkaptobenzotiazol) jest dodatkiem do plastików i gumy i jest jednym z najczęściej używanym przyspieszaczem wulkanizacji oraz opóźniaczem starzenia. Używany jest również do redukowania pH w olejach, ochrony przed korozją, płynach hydraulicznych, systemach chłodzenia, lubrykantach i płynach chłodniczych. Z tego powodu ma bardzo szerokie zastosowania:

 • gumowe rękawice
 • opony
 • gumowe bandaże
 • twarda guma
 • artykułach z przeźroczystej gumy
 • produkcja kabli
 • jako dodatek do olei
 • inne

Me Luna® jest produkowana z niemieckiego, medycznego tworzywa TPE. Materiał ten jest całkowicie hipoalergiczny.

 

 

Jeśli masz jakieś pytanie, którego jeszcze tu nie ma napisz do nas poprzez formularz kontaktu.

css.php